Zalety picia kawy (Y)

Zalety picia kawy (Y)
Dlaczego warto codziennie pić kawę?
  Wiele osób nie wyobraża sobie zacząć dzień bez filiżanki małej czarnej. Jej smak i aromat pobudza nasze zmysły i daje chęć do działania. Zawarta w niej kofeina daje przysłowiowego kopa na resztę dnia. Do Polski kawa dotarła po koniec XVII wieku.


http://zgrywne.pl/upload/92580a4ea9a6fec6fb432bd1cf0b5dde.png

  Dwie najbardziej znane odmiany kawy to Arabika i Robusta. Arabika uważana jest za bardziej szlachetną odmianę o łagodniejszym smaku. Za to Robusta zawiera o połowę więcej kofeiny niż odmiana Arabika. Kawę podawać można pod różnymi postaciami. Najpopularniejsze są: Espresso, Lungo, Americano, Irish coffee, Cappuccino, Cafe Latte, Latte Macchiato, Flat white oraz Mokka.

Do największych zalet popularnej "małej czarnej" można zaliczyć:

 • Jest bogata w antyoksydanty, które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

 • Zawarta w kawie kofeina pobudza nasz umysł do działania. Poprawia pamięć i koncentrację.

 • Badania dowiodły, że osoby spożywające od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie są o o 15% mniej narażone na rozwój depresji.

 • Picie kawy przed zaplanowanym wysiłkiem fizycznym zmniejsza ból mięśni prawie o połowę i poprawia ogólną wydolność organizmu.

 • Kofeina w kawie pomaga spalić zbędną tkankę tłuszczową poprzez przyspieszenie przemiany materii oraz poprawia trawienie.

 • Według niektórych naukowców kawa zmniejsza ryzyko na zachorowanie na niektóre typy nowotworów.

  Oczywiście jak ze wszystkim, także z piciem kawy nie należy przesadzać. Specjaliści twierdzą, że spożycie do pięciu filiżanek kawy dziennie nie powinno wzbudzać niepokoju. Niemniej jednak na każdego człowieka kawa może działać inaczej i warto jak to się potocznie mówi: "sprawdzić to na własnej skórze".

Życzymy smacznego!
2 / 0

Komentarze